facebook instagram
menu icon

Výroba marockého arganového oleja


foto

Arganový olej sa získava z mandličiek lúpaných z arganových orechov. Pre výrobu jedného litra kozmetického arganového oleja je potrebné spracovať okolo 50 kg suchých arganových plodov, čo je množstvo zodpovedajúce ročnej produkcii jediného priemerného arganového stromu.

Prečo je výroba arganového oleja taká zložitá?


Výroba arganového oleja je veľmi náročnou záležitosťou, pretože sa dodnes nezaobíde bez mnohých hodín ťažkej ručnej práce, tradične vykonávanej marockými ženami. Najnáročnejšou výrobnou fázou je rozbíjanie škrupín arganových orechov, čo sa aj v dnešnej dobe vykonáva za pomoci primitívnych ploských kameňov. Táto práca tiež okrem svojej náročnosti vedie k častým zraneniam, pretože arganové orechy sú jedny z najtvrdších na svete - dokonale prispôsobené pre prežitie na Sahare. Len vylúskanie 50 kg arganových orieškov vyžaduje bežne 18 až 20 hodín ručnej práce.

Ako sa získava olej z arganových mandličiek?


V súčasnej dobe sa olej z mandličiek získava tromi spôsobmi: tradičným ručným "miesením arganovej pasty", strojovým lisovaním, a potom tiež stále častejšie chemickou extrakciou. Pred spracovaním sa arganové mandličky môžu ešte zľahka na sucho opražiť - získaný olej potom bude kulinárskeho typu.

foto

Tradičná ručná výroba


Táto najstaršia a tradičná metóda je v Maroku stále využívaná vo vidieckych domácnostiach a niektorých ženských manufaktúrach. Arganové mandličky sa pomocou ručných kamenných mlynčekov melú na hustú hnedú pastu, ktorá sa potom s pridaním trochy vlažnej vody hnetie. Olej, ktorý sa z pasty miesením vydelí, je z vodnej hladiny zbieraný. Z pasty ostane tuhý arganový koláč, ktorý sa po vysušení používa ako krmivo pre dobytok. Hoci je tradične vyrábaný arganový olej bez chemických prímesí a kvalitou zodpovedá oleju lisovanému za studena, často obsahuje veľké množstvo nečistôt, ktoré sa do neho dostávajú ručným miesením a kontaktom s vodou.

Strojové lisovanie v ženských manufaktúrach
- záruka kvality


S touto metódou sa najčastejšie stretneme v ženských manufaktúrach - združeniach žien, ktoré sa rozhodli zmeniť svoju tradičnú úlohu v spoločnosti, a stali sa podielníčkami v čiastočne automatizovaných výrobniach arganového oleja (viac informácií viď "Ako pomáhate"). K výrobe arganového oleja sa v tomto prípade používajú nerezové lisovacie stroje, ktoré arganové mandličky melú na pastu, a lisujú z nej čistý arganový olej. Pretože prebieha strojové lisovanie za studena a nedochádza pri ňom ku kontaktu arganovej pasty s vodou, je takto vyrobený arganový olej najbližšie svojej prirodzenej podobe, a zachováva si príjemnú vôňu. Tá má v prípade kozmetickej varianty ľahko orieškový tón prírodných arganových mandličiek, a intenzívnu orieškovú vôňu v prípade tej kulinárskej. Lisovaný arganový olej obsahuje veľmi často aj jemný zákal, ktorý ukazuje na zvyšok arganovej pasty, z ktorej bol lisovaný. Strojové lisovanie rovnako ako ručná výroba bohužiaľ neumožňuje z arganových mandličiek získať maximum oleja, čo zvyšuje výrobné náklady.

foto

Pozor na stále častejšiu výrobu chemickou extrakciou!


Ako dôsledok snahy minimalizovať výrobné náklady boli v Maroku pred pomerne nedávnou dobou postavené veľké továrne na výrobu arganového oleja chemickou extrakciou z rozomletých arganových mandličiek. Hoci sú tieto továrne schopné chrliť veľké množstvo oleja za veľmi nízke koncové ceny, jeho kvalita je takmer bez výnimky mizivá, pretože sa k extrakcii používajú rôzne chemické rozpúšťadlá. S ich pomocou sa totiž z pasty dá získať najväčšie možné množstvo olejových zložiek.
Arganový olej vyrábaný v takých podmienkach sa vyznačuje nízkym zastúpením účinných látok a môže naopak obsahovať aj menšie množstvo rozpúšťadiel alebo iných chemických činidiel, ktoré boli pri výrobe použité. Arganový olej vyrobený chemickou extrakciou sa od prvých dvoch líši najviac - je "mastnejší" a na pohľad sterilne čistý - nikdy neobsahuje jemný pastový zákal, a nemá takmer žiadnu vôňu.
Arganový olej z priemyselnej produkcie má dnes žiaľ v rámci celkového množstva oleja exportovaného z Maroka najväčší podiel. Je tak najčastejším druhom arganového oleja, s ktorým sa môžete za marockými hranicami stretnúť. Aj v Maroku je taký arganový olej veľmi často dostupný, a to predovšetkým v supermarketoch, alebo na trhoviskách. Často sa tiež ponúka za veľmi lákavé ceny.

foto


Prečo niektoré arganové oleje zapáchajú a ako s tým súvisia kozy?


Ak sa do výroby arganového oleja dostávajú suroviny znehodnotené plesňou, alebo zberané z výkalov kôz, ktoré si na arganových plodoch rady pochutnávajú, prejaví sa to na arganovom oleji tým, že začne čoskoro po výrobe veľmi nepríjemne zapáchať.

Ako kozy ničia stromy aj arganový olej


V Maroku je bežné vidieť stáda kôz, ktoré stúpajú do korún arganových stromov, aby si tam pochutnali na lístí a plodoch. Hoci si to turisti často fotia ako zaujímavú kuriozitu, kozy týmto arganové stromy nenávratne poškodzujú, a nestrávené arganové oriešky, ktoré v truse pod stromami zostávajú, sa často aj cez svoj pôvod používajú na výrobu oleja. Mohlo by sa zdať, že by tráviaci trakt zvierat mohol arganový olej nejakým spôsobom obohatiť. Vedecké štúdie ale jasne poukázali na opak - arganový olej vyrobený z orieškov spracovaných kozami obsahuje oproti čistému arganovému oleju o niečo nižšie percento účinných látok, a navyše veľmi nepríjemne zapácha "po páchateľoch".

Prečo teda pastieri svoje stáda nedržia bokom?


Na okraji Sahary je zelene naozaj málo, a preto nie je jednoduché presvedčiť pastierov, aby kozy k arganovým stromom nepúšťali. Niekedy kozy na stromy ale vyháňajú aj samotní výrobcovia arganového oleja. Orechy spracované kozami majú natrávené škrupiny, ktoré sa ľahšie lúskajú, čo znižuje náklady na výrobu arganového oleja. Kozí zápach v oleji potom vydávajú za "pravý arganový odór", alebo ho z oleja chemicky odstraňujú. Vďaka tlaku marockej vlády a organizácie UNESCO sa však od tohto pomaly upúšťa a arganové stromy sú už pred devastáciou kozami každým rokom lepšie chránené.




SAGRADA NATURA © 2013-2024  |  Všetky práva vyhradené. Akákoľvek časť tohto webu (texty, obrázky, popis nákupu, ďalšie časti servera), v celku alebo v časti môže byť kopírovaná alebo inak prezentovaná len s predchádzajúcim výslovným súhlasom autora.
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.